"Sizin" Belediyesi
Çağrı Merkezi 444 4 444

Ekonomi

Tarım Yapısı 

İlçemizde sahil kesiminde düz, sulanabilir ve verimli arazidir. Sahilden uzaklaştıkça susuz genellikle heyelana maruz kısımlar çoktur. Toprak killi ve tarımsal üretim  sınırlıdır. Meyvecilik  bölgemiz için uygundur. Sulama çiftçi imkanları ile yer altı suyu motorla çekilerek yapılmaktadır. Türkiye çapında önemli sayılacak  miktarda modern seralarda irili ufaklı işletmeler şeklinde faaliyet gösteren süs bitkileri yetiştiriciliğine sahip işletmeler  mevcuttur. Kesme çiçekte ilçemizde karanfil ağırlıklıdır.

İlçemizde toplam 51.538 dekar tarım alanı vardır. Bunlardan 47.000 dekar da ziraat yapılmakta, 37.000 dekar da işlenilmekte olan alan, 1.200 dekar da nadasa bırakılan alan vardır. Geçimini tarım işletmeciliğinden sağlayan aile sayısı 1.100, bu tarım alanlarında 1300 işçi istihdam edilmektedir. İlçede meyve yetiştiriciliği, tarla ürünleri (Buğday,arpa,yulaf,mısır,ayçiçeği,fiğ), sebzecilik ve çiçekçilik yapılmaktadır.


Sanayi 

Konumu itibariyle  İstanbul- Kocaeli-Bursa gibi sanayi merkezlerinin yol güzergahı üzerinde  bulunan ilçemiz, sanayi alanında yatırım yapacak kişiler içinde cazibe  merkezi olmuştur. Kendi sahlarında  ülkemizin  en önemli kapasiteye sahip  büyük ölçekli  kuruluşlarıdır. Ve ilçede önemli ölçüde  istihdam yaratmaktadırlar. Tekstil ve  kimya sanayinde faaliyet gösteren bu yatırımların tümü özel sektöre aittir. Bu önemli kuruluşların başında Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş., Aktops Tekstil San.Tic. A.Ş., Ak-Kim Kimya Sanayi Tic.A.Ş.Ak-Al Tekstil Sanayi A.Ş., Ak Enerji Elektrik Ür.O top Gr.A.Ş. , İstanbul Elyaf ve İplik Sanayi Tic.A.Ş.dir. Bunun yanı sıra Tekstil Atölyeleri, Soğuk Hava Depoları, Küçük Sanayi sitesi gibi işletmelerde mevcuttur.

Etkinlik Takvimi

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres   : Sizin belediye binası açık adresi, No:1-2 İlçe / İl

Telefon : 0.123 456 78 90 – 0.123 456 78 91 68 
Faks     : 0.123 456 78 92